Bane NOR og Syklistforeningen har gjennomført et pilotprosjekt for å kartlegge hvordan folk reiser til togstasjoner og hvordan det kan bli mer attraktivt å bruke sykkel som transportmiddel til og fra toget. Prosjektet har nå blitt fullført, og innsikten fra arbeidet gir verdifulle innspill for fremtidig tilrettelegging for sykkel.
Bane NOR jobber for at flere kan ta tog og kombinere dette med bærekraftige reisemiddelvalg. Gjennom pilotprosjektet har det blitt tydeligere hva som fungerer godt i dag, og hvor det er behov for forbedringer.
– Vi ønsker å gjøre kombinasjonen sykkel og tog til et enda mer populært valg for pendlere. De som allerede sykler skal bli enda mer fornøyde, mens de som lar sykkelen stå, skal bli inspirert til å velge sykkelen som fremkomstmiddel til og fra toget, sier Trine-Marie Fjeldstad, prosjektleder for mobilitet i Bane NOR.
Viktige funn og resultater
Prosjektet har gitt innsikt i hvordan dagens syklister opplever sykkelinfrastrukturen rundt togstasjonene, og hvor det er barrierer som hindrer flere i å velge sykkelen. Denne innsikten har blitt delt med lokalpolitikere og planleggere for å sikre bedre tilrettelegging for sykling i fremtiden.
– De som bruker toget har gitt oss verdifulle tilbakemeldinger. Gjennom prosjektet har vi fått en bedre forståelse av hva som skal til for å gjøre sykling mer attraktivt, sier Jakob Bernhard, prosjektleder i Syklistforeningen.